منو

از طراحی تا چاپ کارت ویزیت از طراحی تا چاپ کارت ویزیت

امروزه اصلی‌ترین کاربرد کارت ویزیت اطلاع‌رسانی آرشیوی (و نه تبلیغاتی) است. یعنی قرار نیست کارت ویزیت برای شما مانند یک آگهی تلویزیونی، یک محصول (اعم از تجاری یا فرهنگی) عمل کند یا خدمات شما را معرفی کند؛ بلکه اطلاعات یک شخص حقیقی یا حقوقی را به ساده‌ترین و قابل‌دسترس‌ترین شکل در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. فراموش نکنید که کارت ویزیت معمولا توسط خود شما یا نزدیکانتان به دست مخاطب می‌رسد، بنابراین می‌توان روی شناخت اولیه‌ای که نتیجه برخورد شما و مخاطب است حساب کرد. اطلاعاتی که معمولا روی کارت ویزیت دیده می‌شود شامل نام و نشانی و راه‌های تماس است و گاه خدماتی که صاحب کارت ارایه می‌کند. اگرچه شما می‌توانید کارت ویزیت‌هایی را مثال بزنید که صاحب آن، صفحه کارت را با یک بروشور اطلاع‌رسانی «اشتباه» گرفته است و سیر تا پیاز جزییات کار خود را روی آن درج کرده است. نکته دقیقا در همین عبارت است: «اشتباه» گرفته است. بنابراین هر زمان که به صرافت داشتن کارت ویزیت افتادید، قلم و کاغذ بردارید و اطلاعات شخصی خود را به خلاصه‌ترین شکل ممکن درآورید. شما در این مقاله از طراحی تا چاپ کارت ویزیت با ما همراه خواهید بود: 

در طراحی کارت ویزیت ها یکی از مهترین نکات رعایت سایزهای استاندارد است مثلا در کارت ویزیت های سلفون مات یا براق معمولی سایز کارت ویزیت ۴٫۸ در ۸٫۵ سانتی متر می باشد که از هر طرف حدوده ۴ میلیمتر برای احتیاط از اینکه نوشته ها و علائم مهم درون برش نرود خالی از این المان ها می گذاریم. از دیگرسایزهایی که در طراحی کارت ویزیت کاربرد دارند می توان به سایزهای ۹ در ۶ سانتی متر اشاره کرد که اغلب برای کارت ویزیت های لمینت مات و براق و سلفون های بزرگ و دورگرد  کاربرد دارند . از دیگر سایزها، می توان به کارت ویزیت مربع در سایزهای ۵٫۵ در ۵٫۵ سانتی متر اشاره کرد.

 

اندازه استاندارد

 

 

یکی دیگر از اصولی که یک طراح کارت ویزیت باید به خوبی آن را بشناسد رزولیشن هر کارت ویزیت برای چاپ است. رزولیشن به  تعداد نقاطی که یک چاپگر می تواند در واحد طول بر روی کاغذ چاپ کند و در کیفیت چاپ مؤثر می باشد گفته می شود. تعداد این نقاط در واحد طول، قدرت تفکیک چاپگر را مشخص میکند . رزولیشن انتخابی برای چاپ کارت ویزیت ۳۰۰DPI باید باشد و باید طراح توجه داشته باشد که رزولیشن کمتر از این کیفیت کار را پایین تر اورده و بالاتر از این تاثیری روی کارت ویزیت نخواهد داشت.

 

رزولیشن

 

برای طراحی کارت ویزیت باید توجه شود که از مود  CMYK استفاده شود . استفاده از مود  RGB باعث می شود که رنگ های شما در چاپ تغییرات بسیاری کند چون رنگ RGB رنگ نور و مانتیور است. اگر از مود RGB برای طراحی کارت ویزیت خود استفاده کنید شاهد خواهید بود که رنگ در طراحی شما با رنگ چاپ شده شما هیچ همخوانی ندارد.

 

CMYK

 

روش های چاپ کارت ویزیت

۱-چاپ افست

افست معمول ترین روش چاپ در ایران است که به دلیل سابقه نسبتا طولانی و تجربه‌های فراوانی که در سیستم‌های آن انجام شده است به یکی از بهترین و ارزان ترین روش‌های چاپ تبدیل شده است. بنای چاپ افست بر ترکیب رنگ‌ها بر اساس چهار رنگ آبی(C)، ارغوانی (M)، زرد (Y) و سیاه (K) است. شاخص عمومی افست تیراژ معمولا بالای سفارشات است که به طور معمول هزار نسخه است.

 

چاپ افست

 

۲- چاپ دیجیتال

روشی است شبیه اتفاقی که در پرینترهای رومیزی می‌افتد؛ با این تفاوت که ماده اثرگذار روی کاغذ پودر رنگی است که در اثر حرارت به صورت لایه‌های رنگ روی کاغذ می نشیند. حسن بزرگ چاپ دیجیتال سرعت فوق‌العاده (در حد ساعت) و تیراژ دلخواه (و عموما پایین) سفارشات است. هزینه این چاپ در تیراژ برابر بسیار بیشتر از چاپ افست است. کارت‌های ویزیت عموما به روش افست چاپ می‌شوند، مگر اینکه سفارش دهنده مشمول محدودیت زمان باشد تا تیراژ محدودی از کارت را سفارش دهد. در این صورت چاپ دیجیتال به صرفه تر است.

انتخاب نوع مقوا

کارت‌های ویزیت بسته به نوع کاربرد در روی کاغذهای مختلفی چاپ می‌شوند. معمول ترین این کاغذها عبارتند از

۱-مقوای کارتی

عموما مقوا برای کارت ویزیت مناسب نیست، مگر به منظور صرفه‌جویی در هزینه.

 

مقوای کارتی

 

۲-مقوای گلاسه

ضخامت مقواهای گلاسه متفاوت است اما قیمت آنها نسبت به انواع دیگر مقواها پایین‌تر است.

 

 

مقوای گلاسه

 

۳-مقوا با روکش ورنی براق یا مات

روکش ورنی جدا از افزایش جلوه و زیبایی، موجب استحکام و ماندگاری کارت شما می‌شود. اما وجه منفی آن، این است که امکان نوشتن روی این کارت وجود ندارد. در نتیجه برای کارت ویزیت مطب کاربرد ندارد، چراکه امکان درج وقت بیمار در پشت ان وجود ندارد.

 

ورنی براق

 

۴-مقوای بافت‌دار (کتان )

این نوع مقوا سبکی، استحکام و زیبایی را به صورت توام دارد. قابلیت انعطاف دارد، پس حین خم شدن نمی شکند و امکان نوشتن روی آن وجود دارد. قیمت این نوع مقوا نسبت به موارد دیگر اندکی بیشتر است.

 

کارت ویزیت بافتدار

 

انواع طراحی کارت ویزیت ها

۱- طراحی کارت ویزیت لمینت برجسته

سایز طراحی کارت ویزیت های لمینت برجسته ۶ در ۹ سانتی متر می باشد و در موقع طراحی باید لایه کارت ویزیت برجسته به صورت فایل تک رنگ مشکی جدا طراحی و به چاپخانه داده شود. این نوع کارت ها در روی خود لایه ای که از جنس یووی هست دارند که این لایه همان برجستگی روی کار محسوب می شود. کارت ویزیت لمینت برجسته پس از چاپ و لمینت به وسیله قالب های مخصوص بصورت دورگرد در میاید.

برجسته

۲- طراحی کارت ویزیت لمینت مات و براق

 سایز طراحی کارت ویزیت های لمینت مات و براق مانند کارت ویزیت لمینیت برجسته ۶ در ۹ سانتی متر می باشد با این تفاوت که دیگر نیازی به فایل یووی وجود ندارد و فقط باید فاصله ها از اطراف برای زیر برش نرفتن نوشته ها رعایت شود و همچنین کارت ویزیت لمینت مات و براق بصورت دورگرد می باشد.

لمینت مات

لمینت براق

۳- طراحی کارت ویزیت سلفون مات و براق معمولی و سلفون موضعی و کارت ویزیت سلفون مات مخملی

 سایز طراحی کارت ویزیت های سلفون مات و براق معمولی ۸٫۵ در ۴٫۸ سانتی متر می باشد و سایز بزرگتر آن که بصورت دورگرد هم می باشد و به کارت ویزیت سلفون مات و براق دورگرد معروف است ، ۶ در ۹ سانتی متر می باشد . در این کارت ویزیت ها لایه ای سلفون بر روی کارت ویزیت هایی که با کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرمی چاپ شده اند کشیده می شود. اگر روی این کارت ویزیت ها  لایه ای از یووی که بصورت برجسته بیاید به آن کارت ویزیت سلفون موضعی گفته می شود. نوع دیگری از کارت ویزیت های سلفون به کارت ویزیت سلفون مخملی معروف هستند. در روی این کارت ویزیت ها پس از چاپ لایه ای از سلفون که از جنس نانو است کشیده می شود و باعث لطافت و نرمی روی کارت ویزیت می شود . اغلب این کارت ویزیت ها در سایز ۶ در ۹ سانتی متر چاپ می شوند و دارای گوشه های گرد می باشند.

کارت ویزیت مخملی

۴-طراحی کارت ویزیت آهنربایی

این کارت ها از طراحی بخصوصی برخوردار نیستند و طراحی آنها شبیه کارت ویزیت های لمینت مات یا براق انجام می شود این کارت ویزیت ها اغلب برای جاهایی که به مخاطبان خود شماره اشتراک می دهند کاربرد دارند . این کارت ویزیت ها بصورت یکرو طراحی می شوند و یکرو آنها بصورت آهنربا بر روی اجسام فلزی چسبانده می شوند. این کارتها اغلب برای رستوران ها و آژانس ها برای اشتراک دادن به مخاطبانشان استفاده می شود.

کارت ویزیت آهنربایی

۵-طراحی کارت ویزیت کتان و کارت ویزیت سوسماری

سایز طراحی کارت ویزیت کتان بسیار شبیه کارت ویزیت سلفون مات و براق و ۴٫۸ در ۸٫۵ سانتی متر می باشد . این کارت ویزیت ها بصورت کاغذ بافت دار می باشند و زیبایی خاص خودشان را دارند از این نوع کاغذهای بافت دار می توان به کاغذهای فابریانو هم اشاره کرد که از کیفیت و زیبایی و تنوع بیشتری نسبت به کاغذ کتان معمولی برخوردار است و قیمت بالاتری هم دارد و به کارت ویزیت فابریانو هم معروف است. اگر بر روی کارت ویزیت ها سلفون طرح دار یا بافت دار بکشیم آن کارت ویزیت به کارت ویزیت سوسماری معروف است. کارت ویزیت سوسماری هم سایز کارت ویزیت کتان را دارد می باشد و در تیراژ معمول ۱۰۰۰ عدد چاپ می شود.

سفارش های خود را به صورت آنلاین چاپ کنید

در سایت چاپ دانا شما می توانید تمامی سفارش های چاپی خود را به صورت آنلاین از سراسر کشور بدون واسطه و با قیمتی بسیار مناسب چاپ کنید. چاپ دانا با مجهزترین دستگاه های روز دنیا سفارش های چاپی شما را با بهترین کیفیت و سریع ترین زمان ممکن به شما تحویل خواهد داد برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دسته :  طراحی تا چاپ

دیدگاه ها

Sorry, comments are closed for this item.